21wiek.com.pl

wszystko o technologii

Fotelik samochodowy
Poradnik

Fotelik samochodowy z grupy 9-36 kg – co musisz o nich wiedzieć?

Fotelik samochodowy to niezbędny element wyprawki dla dziecka. Na rynku znajdziemy wiele dziecięcych fotelików samochodowych o różnych rozmiarach i kategoriach wagowych. Modele, które otrzymują najlepsze oceny w testach bezpieczeństwa, dają nam pewność, że zadbają o bezpieczeństwo naszego dziecka. Przyjrzyjmy się zatem bliżej nietypowej kategorii wagowej dziecięcego fotelika – Fotelik samochodowy 9-36 kg. Dla kogo jest odpowiedni i co trzeba o nim wiedzieć?

Fotelik samochodowy 9-36 kg – Jak go używać?

Fotelik samochodowy 9-36 kg to nietypowa kategoria wagowa fotelików dla dzieci. Model 9-36 kg charakteryzuje się tym, że wyposażony jest w 5-punktową uprząż, która zapewnia małemu dziecku większe bezpieczeństwo niż pas samochodowy. Dzieje się tak ze względu na większą powierzchnię, na której rozkłada się siła i energia uderzenia. W foteliku 9-36 kg do pewnego momentu dziecko zapięte jest przy pomocy owej 5-punktowej uprzęży, a następnie, zapina się je standardowym pasem samochodowym.

5-punktowej uprzęży używa się zwykle do zapinania dzieci, które nie ważą jeszcze 18 kg. Wyjątkami są tu modele, które pozwalają jeździć maluchom ważącym do 19,5-21 kg. Zawsze to ograniczenie wagowe wyznacza, czy dziecko możemy w danej uprzęży wozić! Dopiero po osiągnięciu przez dziecko wskazanej wagi, uprząż należy zdemontować i przypinać pociechę pasem samochodowym. Dokładnie tak samo, jak w foteliku 15-36 kg kategorii. Aby poprawnie zdemontować uprząż od fotelika, należy zapoznać się z instrukcją obsługi lub zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Dla kogo fotelik samochodowy 9-36 kg? – Kto może w nim jeździć, a kto jeszcze nie powinien?

Fotelik samochodowy 9-36 kg to nietypowa kategoria wagowa. Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie, które może zastąpić fotelik kategorii 9-18 kg. Wielu specjalistów zajmujących się doborem fotelików samochodowych dla dzieci, ma o modelu 9-36 kg mało przychylne zdanie. Większość z nich nie poleca, a nawet stanowczo odradza stosowanie tej kategorii wagowej do przewożenia rocznych dzieci, a tym bardziej maluchów o wadze 9 kg! Dlaczego? Zdecydowanie powinniśmy zacząć od tego, że fotelik samochodowy 9-36 kg montuje się tylko przodem do kierunku jazdy. To najważniejszy powód, dla którego nie powinno się w nich przewozić tak małych dzieci.

Fotelik samochodowy 9-36 kg absolutnie nie może być kolejnym fotelikiem dla niemowlaka zaraz po nosidełku! Jest to niezwykle ważne. Dziecko, które wyrasta z fotelika-łupinki ma około 10-12 miesięcy i waży ok. 8-12 kg. Teoretycznie więc fotelik 9-36 kg powinien być dla niego odpowiedni, ale taki nie jest i raczej nigdy nie będzie. Dlaczego?

  • Fotelik samochodowy 9-36 kg montowany jest przodem do kierunku jazdy, a im dłużej wozimy dziecko tyłem, tym dla niego lepiej! Ponadto dziecko wyrasta z fotelika-nosidełka w wieku około 10-12 miesięcy, a ustawodawca zobowiązuje nas, by do ukończenia 15. miesiąca życia dziecko przewozić tylko tyłem!
  • Fotelik samochodowy 9-36 kg, pomimo możliwości regulacji pochylenia oparcia, nie zapewnia tak małemu dziecku właściwej pozycji podczas snu. A wszyscy doskonale wiemy, że większość maluchów zasypia zwykle podczas jazdy samochodem i z chęcią ucina sobie przyjemną drzemkę… Zadbajmy więc o to, by taka pozostała – w dobrze dobranym foteliku kategorii 9-18 kg.

Fotelik samochodowy 9-36 kg to odpowiedni fotelik dla dziecka, które:

  • Nie może podróżować już dłużej w fotelu 9-18 kg, bo z niego wyrosło wzrostowo lub wagowo;
  • Nie jest przy tym jednak odpowiednio duże, by przesiąść się do większego fotelika 15-36 kg, przeznaczonego dla 4-letnich dzieci, w którym dziecko zapina się samochodowym pasem bezpieczeństwa.

Fotelik samochodowy 9-36 kg? – O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto pamiętać, że w foteliku 9-36 kg dziecko ma bardziej ograniczone ruchy niż w modelu 15-36 kg. Dla mniej dojrzałego emocjonalnie maluszka może to być zbyt trudne niż dla komunikatywnego już 4-latka. Od kilkulatka możemy już wymagać, aby siedział prosto i nie majstrował przy pasie bezpieczeństwa, odpinając go. 4-latek już to zrozumie, a małe dziecko niekoniecznie. Dlatego lepsza dla takiego malucha będzie jeszcze 5-punktowa uprząż zamiast pasów.

Co więcej, skutek jest często też taki, że zakup fotelika 9-36 kg spowodowany chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, spełznie na niczym, bo i tak trzeba będzie kupić fotelik 15-36 kg. Jak mówi stare przysłowie: “Chytry dwa razy traci” i nadmierna oszczędność prowadzi zwykle, wbrew oczekiwaniom, do strat materialnych. Może się bowiem okazać, że po usunięciu uprzęży, pas samochodowy nieprawidłowo przebiega po ciele dziecka. Zdarzyć się tak może nawet pomimo wcześniejszego dopasowania fotelika do dziecka. Nie ma wówczas innego rozwiązania na czas podróży, jak tylko zakup drugiego fotelika.