21wiek.com.pl

wszystko o technologii

prasy montażowe
Technologia

Jak działają prasy montażowe?

Prasy montażowe to urządzenia, które mają praktyczne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wśród nich wyróżnia się wiele typów i rodzajów, począwszy od pras pneumatycznych, poprzez prasy ręczne i penumodyrauliczne, aż po te, które są najbardziej zaawansowane systemowo — prasy o napędzie Serwo.

Czym są prasy montażowe?

Prasy to urządzenia, które stosuje się w celu połączenia różnych materiałów, w tym metali czy tworzyw sztucznych. Na rynku dostępne są zarówno mało skomplikowane maszyny do pracy ręcznej, jak i te bardzo zaawansowanie, które wyróżniają się swoją niebanalną precyzją oraz sterowaniem za pomocą komputera.

Gdzie stosuje się prasy montażowe?

Jak wyżej wspomniano, prasy montażowe mają wielorakie spektrum zastosowania. Stosuje się je w przemyśle samochodowym, stolarstwie, przemyśle okiennym, kuźnictwie czy mechanice samochodowej.

Wykorzystuje się je do montażu elementów z tworzyw sztucznych, metalu czy drewna, tak by powstała z nich jedna, spójna całość. Ich stosowanie jest sprawne i niezwykle wydajne, a finalnie dzięki nim powstaje całkowicie nowy produkt. Prasy montażowe emg umożliwiają między innymi wykonywanie otworów, montowanie tulejek i łożysk, wyciskanie i wciskanie pierścieni, deformowanie blach czy cięcie.

Rodzaje pras montażowych

Obecnie na rynku występują różne rodzaje pras. Każdy z nich służy do zaspokajania indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Wybór odpowiedniego modelu skutkuje taką obróbką metalu, jaka jest niezbędna do działania konkretnej firmy. Pośród najpopularniejszych rodzajów wyróżnia się prasy:

  • pneumatyczne,
  • mimośrodkowe,
  • ręczne zębatkowe i kolankowe.

Charakterystyka poszczególnych pras montażowych

Najtańszymi urządzeniami są prasy zębatkowe. Ich największą zaletą jest duża siła uderzenia, dzięki której tłoczenie, zaciskanie oraz montaż elementów, jest sprawny i komfortowy. Ich technologia zawiera wiele udogodnień, w tym regulację pozycji startowej czy prześwitu roboczego.

Prasy mimośrodkowe są niezwykle precyzyjne, dlatego też bardzo często wykorzystywane są jubilerstwie, gdzie istotne znaczenie ma dokładność. Ponadto stosuje się je do obróbki zegarków i urządzeń elektrycznych.

Prasy pneumatyczne pozwalają na sterowanie dwuręczne, wskutek czego są komfortowe dla operatora. Stosowane są na liniach produkcyjnych bądź jako samodzielne stanowisko. Ich istotną zaletą jest łatwa konserwacja, która nie wymaga smarowania. Stąd też wyróżniają się ciągłą gotowością do pracy.