Nie da się ukryć, że prowadzenie w dzisiejszych czasach firmy bez komputera to rzecz niemożliwa. Z tego powodu prędzej czy później każda firma będzie musiała zainwestować w komputery dla swoich pracowników. Pytanie tylko brzmi, jaki komputer do firmy najlepiej wybrać?
Stacjonarny czy przenośny?
Podstawowe pytanie, jakie powinno się zadać przed podjęciem decyzji o zakupie komputera do firmy, jest to, czy mają to być maszyny przenośne, czy też może stacjonarne? Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom całkiem prosta. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakim charakterze nasi pracownicy pracują.
Komputer stacjonarny jest wersja na pewno tańszą. Idealnie nadaje się dla tych pracowników, którzy pracują stacjonarnie w siedzibie firmy o określonych przez umowę o prace godzinach. Jeśli natomiast chodzi o komputery przenośne, to choć są oczywiście znacznie droższe niż ich stacjonarne odpowiedniki, to jednak umożliwiają prace poza budynkiem firmy. Idealnie więc sprawdzą się dla pracowników pracujących mobilnie, czy też zdalnie w domu.
Jakie podzespoły wybrać?
To, co jednak w głównej mierze wpływa na komfort pracy pracowników oraz rzecz jasna na cenę sprzętu, jest to, w jakie został on wyposażone podzespoły. Zarówno komputery przenośne, jak i oczywiście komputery stacjonarne, mają możliwość dostosowania swoich podzespołów pod konkretne zadania, które będą wykonane na nich przez pracowników. Nie zawsze zatem opłacalne jest kupowanie potężnej maszyny przeznaczonej np. do obróbki grafiki, podczas gdy będą na niej wykonywane jedynie proste zadania biurowe.
Podzespoły, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania komputera do firmy to:
– procesor — jest to zdecydowanie najważniejszy element komputera. W przypadku, gdy realizowane na nim będą proste działania biurowe, wystarczający będzie model dwurdzeniowy. W przypadku bardziej wymagających prac poleca się wybranie modelu czterordzeniowego,
– dysk twardy — w tym wypadku nie liczy się tak bardzo jego pojemność, jak szybkość działania. Z tego powodu poleca się wybranie do każdej maszyny dysku SSD, który gwarantuje najwyższy poziom szybkości działania,
– pamięć RAM – 4 GB to pojemność minimalna, choć poleca się wybranie modeli wyposażonych w 8 GB, co zapewni ich większą stabilność działania,
– karta graficzna — jest to element, który cieszy się największą uwagą w domowych komputerach, lecz w przypadku sprzętu firmowego nie ma żadnego znaczenia, dlatego można go całkowicie pominąć i wykorzystać do pracy kartę zintegrowana obecną na płycie głównej.
Nowy czy używany?
Ostatnim pytaniem, jakie trzeba sobie zadać, to czy kupić komputer nowy, czy też może z drugiej ręki? Nowy sprzęt oczywiście gwarantuje w pełni sprawny i nigdy nieużywany komputer, lecz oczywiście jest on sporo droższy. Z tego powodu wiele firm decyduje się na kupienie komputerów np. po leasingowych, czyli takich, które używane były wcześniej przez inne firmy. Nadal są one w dobrej kondycji, ponieważ cały czas były konserwowane przez działy IT firm, lecz oczywiście są znacznie tańsze, ponieważ były już używane. Jest to dobry pomysł, jeśli firma szuka nieco tańszego sprzętu, a chce mimo wszystko komputery sprawdzone i pewne.