21wiek.com.pl

wszystko o technologii

działalność stacji demontażu pojazdów
Poradnik

Na czym polega działalność stacji demontażu pojazdów?

Stacja demontażu pojazdów przyjmuje samochody w każdym stanie technicznym – nowe, stare, powypadkowe, zniszczone, skorodowane, spalone oraz zwyczajnie niechciane. Oferta jest kierowana dla właścicieli różnych pojazdów – samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, autobusów, pojazdów uprzywilejowanych, motocykli, quadów, ciągników, przyczep rolniczych, naczep, campingów i innych. Na jakiej zasadzie działa taka stacja i co dzieje się z autem po jego oddaniu?

Wymagania prawne

Stacja demontażu pojazdów może działać legalnie po dopełnieniu wszystkich wymagań prawnych. Musi ona więc posiadać pozwolenie na prowadzenie działalności tego typu i odpowiednią lokalizację, bowiem dopuszczalne są wyłącznie działki zaklasyfikowane jako teren przemysłowy lub usługowo-przemysłowy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Związane jest to z faktem, iż działalność stacji może w dużej mierze wywierać wpływ na środowisko, dlatego właśnie konieczne jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Złomowanie samochodów w duchu zero waste stanowi przyjazny dla środowiska naturalnego sposób utylizacji starych pojazdów. Odbywa się to zgodnie z Ustawą o Odpadach i Ustawą o Recyklingu Pojazdów Wycofanych z Eksploatacji.

Na czym polega demontaż pojazdu?

Auto trafiające do kasacji zostaje rozebrane na części pierwsze. Demontaż rozpoczyna się od pomiaru masy pojazdu i usunięcia poduszki powietrznej. Następnie konieczne jest pozbycie się paliwa i wszystkich płynów eksploatacyjnych oraz oczyszczenie układu klimatyzacyjnego z czynnika chłodniczego. Należy wymontować akumulatory, filtr oleju, katalizator spalin, szyby, opony, elementy z rtęcią i części nadające się do ponownego wykorzystania. Wśród takich części można wymienić elementy oświetlenia, sprzęt elektroniczny, felgi, podzespoły mechaniczne, błotniki, maski, zderzaki, drzwi i inne.

Co dzieje się później?

Elementy wymontowane z pojazdu są segregowane i przekazywane licencjonowanym odbiorcom. Dobrej jakości sprawne podzespoły mogą zostać wykorzystane w innych samochodach. Stacja demontażu pojazdów Impresja zajmuje się m.in. sprzedażą używanych części samochodowych. Pochodzą one również z nowych samochodów, które np. uległy wypadkowi. Podzespoły są więc sprawne i nie trzeba bać się o to, że przełożą się na mniej efektywne działanie auta. To szczególnie opłacalna opcja w przypadku starszych pojazdów, przy których zakup oryginalnych części mógłby przewyższyć wartość samego samochodu. Części pochodzą wyłącznie z legalnych źródeł.

Podsumowanie

Oddanie samochodu do stacji demontażu pojazdów jest szczególnie opłacalne, jeśli auto jest zbyt zużyte, by mogło zostać sprzedane, a nawet jeśli stoi nieużywane w garażu musi być utrzymywane. Działanie takich stacji jest w pełni legalne. Muszą one spełnić niezbędne wymogi prawne, by uzyskać pozwolenie na prowadzenie działalności. Po zdemontowaniu pojazdów sprawne części mogą zostać wykorzystane ponownie i są sprzedawane jako używane części samochodowe.