Ostatnimi czasy w mediach zaczęły przewijać się informacje traktujące o nowej technologii wprowadzanej przez sieci komórkowe. Ma ona zastąpić słynną technologię 4G i zapewnić szybszy przesył danych z poziomu telefonu komórkowego, a także zapewnić stacjonarny dostęp do internetu, którego szybkość transmisji ma dorównać szybkim łączom kablowym. W obliczu wprowadzenia nowej technologii wzniosły się również głosy sprzeciwu, mówiące o niekorzystnym wpływie fal wykorzystywanych przez 5G na zdrowie człowieka. Należy więc zadać pytanie: Co to jest technologia 5G i czy jest niebezpieczna dla człowieka?
Przewaga technologii 5G nad 4G
Technologia mobilna piątej generacji umożliwia 65-krotny wzrost prędkości przesyłu danych względem swojej poprzedniczki. Ułatwi to korzystanie z internetu, a także skróci czas wyszukiwania informacji. Dla osób prywatnych oznacza to dużo większy komfort użytkowania, zaś dla firm możliwość szybszego rozwoju.
Technologia 4G była stale ulepszana, lecz ma ona swój limit możliwości. Napotkała szklany dach, który przebić może 5G. Z uwagi na szybszy przesył danych, a także szerszy dostęp do internetu, technologia piątej generacji może wydatnie przyczynić się do wydajności takich innowacji, jak inteligentne miasta czy autonomiczne samochody.
Potencjalne zagrożenia
W obliczu wdrożenia nowej technologii, wiele osób uzbroiło się w sceptycyzm mówiący o szkodliwym działaniu 5G na zdrowie człowieka. Wszystkiemu winne ma być rzekomo pole elektromagnetyczne (PEM), które emitowane przez urządzenia korzystające z technologii piątej generacji, miałoby powodować nowotwory. Należy jednak podkreślić, że technologia 4G również emitowała pole elektromagnetyczne, co więcej, promieniowanie elektromagnetyczne w przypadku piątej generacji będzie mniejsze z uwagi na użycie nadajników pobierających mniej energii niż te, które obsługują 4G.
Faktem jest, że PEM zostało umieszczone w kategorii 2B przez Międzynarodową Agencję Badań Nad Rakiem. Czynniki umieszczone w tej kategorii uznawane są za potencjalnie rakotwórcze dla ludzi. Chociaż brzmi to dosyć niepokojąco, należy wziąć pod uwagę, iż w tej samej grupie znajduje się choćby aloes zwyczajny, dodawany do wielu kosmetyków. Reasumując, oznaczenie 2B oznacza, że nie udowodniono działania rakotwórczego, ale z uwagi na margines błędu należy założyć, iż niektóre czynniki mogą być kancerogenne. Ponadto promieniowanie elektromagnetyczne jest emitowane nie tylko przez urządzenia takie jak telefony czy telewizory. PEM jest zjawiskiem występującym również w przyrodzie, wywoływane działaniem sił naturalnych.
Podsumowanie
Technologia 5G pozwala na szybszy przesył danych oraz lepszy dostęp do internetu. Może korzystnie wpłynąć na wydajność innowacji takich jak autonomiczne samochody. Ponadto nadajniki używane w piątej generacji zużywają mniej energii względem poprzedniej generacji.
Wpływ na zdrowie człowieka nie został przez grono naukowe określony jako szkodliwy. 5G emituje mniejsze promieniowanie elektromagnetyczne niż 4G, co zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne związane z używaniem telefonów czy laptopów. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, częstotliwości PEM używane w technologii 5G nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i życie człowieka.